Texel’s Juttertje
Juttertje is een heerlijke kruidenbitter van het eiland Texel. Deze op ambachtelijke wijze bereide bitter is getrokken van talrijke natuurzuivere kruiden volgens oud Texels familie recept.
Wie maakt het?
Het Juttertje wordt sinds 1973 gestookt door de Texelse Likeurstokerij. Cor de Wit (geboren 1929) nam in de jaren zeventig een oude Texelse stokerij over en vond het recept in een oud bureau; de drank werd al in de eerste helft van de twintigste eeuw op Texel gemaakt. De bitter bevat 14 verschillende kruiden en draagt het keurmerk ‘Echt Texels Product’.
Wél van het eiland zelf
Dat is niet vanzelfsprekend. Een aantal Nederlandse ‘streekbitters’ gaat terug op één recept uit 1982 en wordt centraal gestookt in Hoorn, met per streek een ander etiket erop. Het Juttertje hoort daar niet bij. Meer over dat verschijnsel bij Kruudkraomer uit Gasselte.
![]() |
Juttertje Juttertje dankt zijn naam aan het strandjutten. Strandjutten is het zoeken op het strand van aangespoelde spullen.
Texel Doornat, koud en tot op de botten verkleumd wordt dan het Texels Juttertje gedronken waarna de heilzame werking wonderen doet. Deze op ambachtelijke wijze bereide bitter is getrokken van talrijke natuurzuivere kruiden volgens oud Texels familie recept.
Juttersbitter van Terschelling Een gelijksoortige bitter genaamd ‘Juttersbitter‘ kan gevonden worden op het eiland Terschelling in Friesland. |
TEXEL’S JUTTERTJE KOPEN?
Texel

|
Het eiland Texel (Tessels: Tessel) is het grootste van de Nederlandse Waddeneilanden, behorend tot de provincie Noord-Holland. Tevens is Texel een gemeente, waar ook het eilandje Noorderhaaks onder valt. |
|
|
De waddeneilanden vormen de grens tussen de Noordzee en de Waddenzee die aan de zuidkant van de eilandenrij ligt.Op 31 mei 2009 telde het waddeneiland, en dus ook de gemeente, 13.762 inwoners. De bewoners worden Tesselaars genoemd. Het landschap op Texel is rijk en divers. Texel heeft behalve polders, brede zandstranden, duinen en graslanden ook heide, bos en kwelders. Rond Den Hoorn in het zuiden bloeien in mei grote bollenvelden. Nationaal Park Duinen van Texel beheert de zuidpunt van Texel, het gebied De Duinen tussen Den Hoorn en De Koog, De Dennen, De Slufter en De Muy. Op de zaterdag vóór Pinksteren wordt op Texel net als elders in Noord-Holland het Luilak-feest gevierd. De Ronde Om Texel is een jaarlijkse zeilwedstrijd (regatta) in de maand juni voor zeilboten van het type catamaran. De totale afstand rond Texel is ongeveer 100 km. De race begint en eindigt bij Paal 17. |
|
Info Texel |